Închide anunțul

Viitoarea licitație de caritate sub auspiciile (RED) a cântărețului U2 Bono a fost deja menționată scris mult. Colaborarea (RED) cu Apple se întoarce în trecut, iar astăzi Apple oferă ediții speciale ale produselor sale, în care o parte din bani sunt îndreptate către organizații de caritate. Licitația este cu atât mai interesantă cu cât designerul de curte Jony Ive este implicat în ea în mare măsură alături de Marc Newson, care este unul dintre cei mai influenți designeri din lume care proiectează, de exemplu, avioane sau mobilier.

[youtube id=OF1ZzrKpnjg lățime=”620″ înălțime=”360″]

Această pereche și-a asumat rolul de curatori care selectează produse individuale. După cum explică Jony Ive într-un videoclip recent lansat, criteriul principal a fost că ei înșiși ar dori să cumpere un astfel de produs. Majoritatea produselor care vor apărea în licitație au fost ușor modificate pentru a purta spiritul (ROSU), de exemplu unicul Mac Pro roșu, pe care atât Ive, cât și Newson îl văd ca un bun exemplu de design modern.

Probabil cel mai interesant articol din întreaga licitație este atunci Camera Leica, la care au colaborat cei doi designeri, făcând-o singura piesă din lume. La urma urmei, se vor vedea mai multe astfel de produse, deoarece Ive și Newson nu numai că „îmbunătățeau” produsele deja existente, ci și creau altele complet noi. De exemplu, o masă unică din aluminiu, care este și rezultatul colaborării ambilor experți în design. Cât despre Leica, Jony Ive crede că prețul va urca la șase milioane de dolari.

Cu toate acestea, fața principală a videoclipului este însuși Bono, care spre final admiră designul unic al pastilelor salvatoare. Nu din punct de vedere al aspectului, ci al funcției. Încasările din licitație vor fi folosite pentru combaterea SIDA, tuberculozei și malariei.

sursa: AppleInsider.com
Subiecte: ,
.